بیوفیدبک

بیوفیدبک

بیوفیدبک یا بازخورد زیستی نوعی روش درمانی است که در آن از پاسخ های فیزیولوژیک افراد بمنظور درمان بیماری ها استفاده می شود.

این روش درمانی با بدست آوردن اطلاعاتی در مود مکانیزم کنترل حرکتی پدیده های فیزیولوژیک بدن امکان خود تنظیمی آنها را فراهم می آورد.

بیوفید بک روشی است که در آن فرد با دریافت سیگنال هایی از بدن می تواند عملکردهای حیاتی بدن مانند ضربان قلب را با دهن خود کنترل کند.

هنگامی که مغز اطلاعاتی درباره خود و بدن دریافت می کند، می تواند از این اطلاعات برای بازگشت بدن به حالت تعادل استفاده کند.

امروزه از دستگاه بیوفیدبک به دلیل کاربردهای بسیار آن بطور گسترده ای در کلینیک های فیزیوتراپی استفاده می شود.

در صورتی که بیوفید بک توسط متخصص امر انجام بگیرد هیچ گونه عارضه جانبی به همراه نداشته و در تمام سنین قابل اجراست.

بیوفیدبک می تواند به بهبود وضعیت سلامتی فرد و درمان بسیاری از بیماری ها و اختلالات کمک کند.

این روش درمانی به عنوان یک روش موثر در تقویت عضلات کف لگن که یکی از مهم ترین عوامل زمینه ساز بی اختیاری ادرار و مدفوع است می باشد.

متخصصان فیزیوتراپی برای کمک به بهبود توانایی های حرکتی افراد مبتلا به سکته مغزی و یا فلج مغزی از این روش درمانی استفاده می کنند.

درمان اختلالات کف لگن : با استفاده از دستگاه بیوفیدبک و تمرینات درمانی مناسب می توان اختلالات عضلات کف لگن شامل عدم کنترل ادرار، گاز و مدفوع و همچنین یبوست های بدون علت ساختاری را درمان کرد.

در فیزیوتراپی کوثر از دستگاه مدرن بیوفیدبک ysy  ساخت فرانسه که در نوع خود از بهترین و کاملترین نرم افزار ها بهره می برد، استفاده می شود.

موارد کاربرد بیوفیدبک

بیوفیدبک چندین اثر مثبت بر روی بیماری های بدن دارد، از جمله:

بی اختیاری ادرار و مدفوع
درمان یبوست
ضعف عضلات کف لگن
افسردگی و اضطراب