دیپ اوسیلیشن

دیپ اوسیلیشن

درمان دیپ اوسیلیشن (Deep Oscillation) نوعی فیزیوتراپی منحصر به فرد است که توسط پزشکان و فیزیوتراپیست ها در بیمارستان ها و کلینیک های فیزیوتراپی در سراسر جهان به کار می رود. ساختار ویژه آن موجب نوسان موثر بافت تحت درمان با استفاده از جاذبه الکترواستاتیک و اصطکاک می شود. در مقایسه با دیگر درمان ها، درمان دیپ اوسیلیشن اثر ملایم و عمیقی بر تمام اجزای بافت از جمله پوست، بافت های همبند، چربی زیر پوستی، عضلات، خون و عروق لنفاوی دارد.

درمان دیپ اوسیلیشن اولین بار در سال 2007 در آلمان معرفی شد که از تکنولوژی پیشرفته برای ایجاد ضربه های الکترواستاتیک ملایم با فرکانس پایین استفاده می کند تا بافت های پوست را به وسیله جذب و آزادسازی ماساژ دهد. درمان دیپ اوسیلیشن به میزان 8 تا 12 سانتی متر در عمق پوست نفوذ می کند.

کارایی و تاثیر درمان دیپ اوسیلیشن موثر تر و سریع تر از ماساژ دستی تخلیه لنفاوی است. ثابت شده است این نوع درمان موجب از بین رفتن مایع لنفاوی انباشته شده و پروتئین جامد و سفت شده در بافت ها می شود که موجب تقویت روند بهبود طبیعی بافت ها می شود.

 مزایای درمان با دیپ اوسیلیشن

 • بهبود سریع تر تمامی زخم ها حتی زخم های باز
• کاهش سلولیت، ورم و جای زخم
• کاهش درد و ورم (بیشتر بخوانید: درمان واریس با فیزیوتراپی)
• افزایش سرعت درمان قبل و بعد از جراحی
• به تخلیه لنفاوی کمک می کند و دارای خصوصیات آنتی فیبروز و دی تاکس (سم زدایی) است
• تحریک تولید کلاژن و سلول برای جوان سازی پوست حتی در صورت و نواحی زیر چشم

درمان با دیپ اوسیلیشن

 پیش از درمان، پوست ناحیه تحت تاثیر باید خشک شده و در صورت نیاز بر روی آن پودر زده می شود. در طی درمان، اپلیکاتور دستگاه با حرکات دایره ای بر روی بافت مورد نظر حرکت می کند و اینگونه اثر درمانی دیپ اوسیلاسیون ایجاد می شود.

کاربرد دیپ اوسیلیشن قبل و بعد از جراحی

 با درمان دیپ اوسیلیشن، اِدِم و هماتوم قبل و بعد از جراحی به میزان قابل ملاحظه ای سریع تر از درمان های معمول کاهش می یابد و با کاربرد آن فورا بعد از جراحی، روند درمان زخم تسریع شده و التهاب موضعی از بین می رود و درد به میزان قابل ملاحظه ای کاهش می یابد و درمان مناسبی برای بعد از جراحی های تروما و سرطان است. به دلیل اثر درمانی دیپ اوسیلیشن می توان این درمان را پس از جراحی های ماستکتومی (برداشتن پستان ها)، سزارین، جراحی های ارتوپدی و غیره به کار برد و این درمان در روز بعد از جراحی قابل اجرا است.

دیپ اوسیلیشن و لنف اِدِم

لنف ادم (ورم دست و پا) موجب تجمع و انباشت غیر طبیعی مایعات غنی از پروتئین در بافت ها می شود. اعمال دیپ اوسیلیشن منجر به کاهش حجم ورم دست و پا می شود و ظاهر پوست و تخلیه لنفاوی نیز بهبود می یابد.

دیپ اوسیلیشن و لیپیدِما

اثرات بالینی دیپ اوسیلیشن برای علائم بیماری لیپیدما یا لیپودما ( تجمع چربی در دست ها و پا ها) پیش و پس از جراحی لیپوساکشن قابل توجه است

 دیپ اوسیلیشن و سندرم درد

 در بیماری هایی مانند فیبرومیالژی، آتروفی سودک و یا بیماری هایی که همراه با درد مزمن هستند، دیپ اوسیلیشن اثر کاهنده درد قدرتمندی دارد که موجب کاهش استفاده از داروهای مسکن می شود. درمان با دیپ اوسیلیشن موجب افزایش تحرک، کاهش سفتی عضلات و اختلالات ناشی از درد مزمن در فعالیت روزمره می شود که اثر مثبت متعاقب این کاهش درد را می توان بر روی خستگی، ترس و افسردگی ناشی از درد مزمن مشاهده نمود.

دیپ اوسیلیشن و آسیب های ورزشی

در آسیب های ورزشی، دیپ اوسیلیشن موجب آزاد و شل شدن سریع عضلات و کاهش درد می شود و اثر مستقیمی بر آسیب های کوچک دارد. سلول های مرده به سرعت در طی درمان از بین می روند که موجب تسریع تغذیه سلول های عضلات و از این رو تسریع احیای توان دوباره عضلات می شود که موجب کاهش زمان توان بخشی در آسیب های ورزشی می شود.

دیپ اوسیلیشن و مراقبت های پس از زایمان

دیپ اوسیلیشن و مراقبت های پس از زایمان
درد و ناراحتی سینه ها پس از زایمان که معمولا دو تا چهار روز پس از زایمان رخ می دهد معمولا ناشی از ورم عروق لنفاوی و افزایش حجم و افزایش ترشح و سرعت پر شدن غده های شیری است. دیپ اوسیلیشن می تواند به میزان زیادی، حساسیت و درد سینه ها را کاهش دهد.

همچنین دیپ اوسیلیشن ورم و التهاب ناشی از زخم های سزارین را کاهش می دهد و اثر مثبتی بر تسریع ترمیم زخم ها دارد و همچنین درد را نیز کاهش می دهد.
ارتعاشات عمیق دیپ اوسیلیشن موجب بازگرداندن توان عضلات از طریق فعال سازی و شل کردن عضلات می شود. دیپ اوسیلیشن با تحریک کلاژن سازی و تولید سلول موجب بازگرداندن ظاهر قبلی پوست و کاهش استرچ مارک ها می شود و اثر زیادی بر سلولیت ها نیز دارد.

چگونه دیپ اوسیلیشن به بهبود زخم ها کمک می کند؟

دیپ اوسیلیشن، روند ترمیم زخم را تسریع کرده و بهبود می بخشد. با استفاده از اثر کاهش ورم و ضد التهابی، دیپ اوسیلیشون موجب بهبود تغذیه و دفع متابولیک در تمام لایه های بافت می شود که در نهایت موجب تحریک ایجاد بافت جدید می شود. 

چگونه دیپ اوسیلیشن به کاهش التهاب کمک می کند؟

دیپ اوسلیشن با محدود سازی حرکت سلول های التهابی به ناحیه مورد نظر موجب از بین بردن التهاب های حاد و مزمن می شود. این کار با کاهش آزاد سازی واسطه گر های التهابی و کاهش رسیدن مایعات و پروتئین از خون و عروق لنفاوی به ناحیه مورد نظر انجام می شود.

چگونه دیپ اوسیلیشن به کاهش ورم و فیبروز کمک می کند؟

دیپ اوسیلیشن موجب حرکت مواد در اینترستیتیوم می شود و از این رو موجب تخلیه مایع لنفاوی و مواد موجود در آن می شود. با فعالیت مکانیکی این دستگاه، حفره ها و شکاف های بخش اینترستیتوم باز نگه داشته می شود که به تخلیه مایع لنفاوی کمک می کند که در نتیجه، ورم موضعی و التهاب و تورم در ناحیه زخم به میزان قابل توجهی کاهش می یابد. در شرایطی که ورم و التهاب، مزمن شده باشد، درمان به پراکنده شدن فیبروز و نرم شدن بافت سخت شده کمک می کند.

دیپ اوسیلیشن چه تاثیری بر سلولیت دارد؟

دیپ اوسیلیشن اثرات مثبتی بر روند سلولی و مولکولی درگیر در شکل دهی سلولیت دارد و گردش خون و گردش مایع لنفاوی در تمام لایه های پوست را بهبود می بخشد و التهاب و ورم را کاهش می دهد. این کار موجب توقف شکل گیری و ضخیم شدن بافت های همبند می شود و حساسیت سلول های پوست به استروژن را کاهش می دهد و درمان موفقی در 80 درصد افراد دارای سلولیت است. ران و باسن بیمار نرم تر شده و کشسانی پوست به میزان قابل توجهی افزایش می یابد و منجر به کاهش فیبروز می شود.

درمان با دیپ اوسیلیشن چه عوارضی در بر دارد؟

درمان با دیپ اوسیلیشن هیچ عوارض جانبی ندارد و هیچ گونه ناسازگاری با هیچ داروی مصرفی ندارد و می تواند درمان مکمل موثری در کنار درمان های دارویی، درمان های جسمی و فیزیوتراپی باشد. 

آیا درمان با دیپ اوسیلیشن در افراد دارای پیس میکر یا باتری قلب مجاز است؟

افراد دارای پیس میکر یا ضربان ساز نباید هرگز تحت برق درمانی قرار گیرند زیرا ممکن است بر سیستم کنترل الکترونیکی پیس میکر تاثیر گذاشته و ایجاد اختلال کند.

آیا می توان در طی بارداری از درمان دیپ اوسیلیشن استفاده کرد؟

این نوع درمان نباید در طی بارداری به کار رود.

در چه مواردی درمان با دیپ اوسیلیشن غیر مجاز است؟

در صورت ابتلا به موارد زیر نباید از درمان با دیپ اوسیلیشن استفاده کرد:

• عفونت حاد
• بیماری سل
• بیماری وریدی حاد
• بیماری های بدخیم درمان نشده
• در صورت داشتن پیس میکر یا دیگر ایمپلنت های الکترونیکی
• مشکل قلبی درمان نشده به ویژه مشکل ضربان غیر طبیعی، التهاب قلب و عروق
• بیماری مسری پوستی
• بارداری

موارد کاربرد دیپ اوسیلیشن

هایتون تراپی چندین اثر مثبت بر روی بیماری های بدن دارد، از جمله:

بهبود سریع تمامی زخم ها
کاهش سلولیت
درمان واریس
سم زدایی