لیزر تراپی

لیزر تراپی

لیزرتراپی یا لیزر درمانی روشی است که در آن از لیزر متمرکز شده برای درمان استفاده می شود. برخلاف بیشتر منابع نوری، نور لیزر را می توان در طول موج های مختلف با دقت بسیار زیاد تنظیم کرد. این قابلیت به پزشکان اجازه می دهد تا با دقت بسیار بالایی روی بافت های کوچک بدن کار کنند، به طوری که بافت های اطراف آسیب وارد نشود.

لیزر یک اشعه نوری تک رنگ و یکپارچه است که مقدار معینی انرژی را با خود حمل می کند. لیزرها مانند بقیه نور ها صاف و با سرعت ثابت حرکت می کنند و منعکس، پراکنده، منتقل و جذب می شوند. در ولتاژ های کم لیزر به پوست آسیب نمی رساند و از طریق پوست بدن جذب می شود. لیزر می تواند به اعماق بافت های بدن نفوذ کند بدون این که آسیبی به بافت ها وارد کند.

لیزرتراپی در فیزیوتراپی

اساسا لیزر باعث افزایش حرارت و تحریک بافتهای بدن می شود. لیزرتراپی یک روش درمانی غیر تهاجمی ست که یک طول موج نوری به وجود می آورد. این طول موج هیچ گونه لرزش و صدایی ندارد و بر سلول های بافت های هم بند تاثیر می گذارد. نقش لیزرتراپی در فیزیوتراپی کاهش التهاب و تسریع التیام بافت هاست. همچنین لیزرتراپی در درمان اختلالات اسکلتی و استخوانی هم مورد استفاده قرار می گیرد. لیزر می تواند از بافت های نرم و سخت بدن عبور کند و به کاهش درد و التهاب کمک کند.

لیزرهای با قدرت خروجی کمتر از نیم وات به عنوان لیزرهای کم توان یا LLLT طبقه بندی می شوند. در حالیکه لیزرهایی با توان خروجی بیشتر از نیم وات، لیزر پر توان یا HPLT نامیده می شوند. لیزرهای کم توان حرارتی روی پوست ایجاد نمی کنند به همین دلیل به آن ها لیزر سرد هم گفته می شود.

لیزرتراپی پرتوان

لیزرهای پرتوان دارای توان بیشتر از نیم وات هستند. چون این روش لیزرتراپی توان بالایی دارد ممکن است بیمار کمی حرارت و سوزش در محل تابش لیزر احساس کند و پوست او کمی قرمز شود. این عوارض بلند مدت نبوده و طی چند ساعت یا چند روز خوب می شوند. بسیار مهم است که در حین لیزرتراپی پر توان موارد ایمنی توسط پزشک و بیمار رعایت شوند. دقت شود که حین درمان حتما باید از عینک های مخصوص استفاده کرد. تعداد جلسات لیزرتراپی پرتوان با توجه به شدت آسیب و نظر فیزیوتراپیست بین 1 تا 3 جلسه در هفته است.

لیزرتراپی کم توان

لیزرهای کم توان را اصطلاحا کلاس2 و کلاس3 می نامند. لیزرهای کم توان قدرت خروجی ضعیف تر و چگالی انرژی کمتری تولید می کنند. لیزرهای کم توان محدوده درمانی مخصوص به خود را دارند. زیرا قابلیت این را ندارند که مقدار انرژی مورد نیاز درمان برای بعضی آسیب ها را تامین کند. در نتیجه از این روش درمانی بیشتر برای کاهش درد و التهاب استفاده می شود. از مزایای لیزرتراپی کم توان این است که در صورت نظارت پزشک بسیار ایمن و بی خطر بوده و پوست بیمار دچار سوزش و حرارت نمی شود. لازم به ذکر است که لیزرتراپی کم توان یکی از بهترین راه های تسکین دردهای گردن است.

فواید لیزرتراپی

درمان به وسیله لیزرتراپی، بسیاری از بیماران را از انجام عمل های جراحی سنگین راحت کرده است. لیزر به دلیل ماهیت منحصر به فردش قادر است به ریز ترین و عمیق ترین بافت های بدن ما نفوذ کند. بافت هایی که پزشک بدون عمل جراحی های دردناک و طاقت فرسا نمی تواند به آن ها دسترسی داشته باشد.
انرژی منتقل شده از لیزر به بافت ها باعث ایجاد فعالیت های مثبتی در بدن می شود که بعضی از آن ها عبارتند از:

کاهش درد: لیزر تراپی با هدف قرار دادن بافت های آسیب دیده از هر روش دیگری در کاهش درد موثرتر است.

ترمیم سریع و رشد سلول ها: لیزرتراپی نه تنها التهاب را کاهش می دهد، بلکه باعث افزایش جریان خون موضعی نیز می شود و سلول ها مواد مغذی اضافی و انرژی لازم برای بهبودی را بدست می آورند.

بهبود عملکرد عصب ها: هنگامی که اعصاب سالم هستند، سیگنال های درد را به مغز ارسال می کنند تا ما را از بیماری یا آسیب مطلع سازند. اما ممکن است اعصاب ما توسط ضربه، حرکت ناگهانی فاشر عضلات مانند سندروم پریفورمیس آسیب دیده باشد. در این زمان عصب ها پیام های نادرستی ارسال می کنند که این می تواند باعث درد و کرختی در قسمتی از بدن شود. لیزرتراپی پر توان نشان داده است که می تواند در درمان اختلالات عصبی موثر باشد.

کمک به بهبود سریع تر آسیب ها: لیزرتراپی می تواند به عنوان یک درمان جانبی برای تسریع بهبودی مورد استفاده قرار بگیرد. به طور مثال اگر بیمار عمل جراحی انجام داده است می تواند برای سرعت بخشیدن به فرایند بهبودی از لیزرتراپی کمک بگیرد.

کمک به بهبود زخم های روی بافت ها: گاهی اوقات منشا درد بدن زخم های میکروسکوپی روی بعضی بافت ها است مانند دیسک گردن. لیزر درمانی می تواند جریان خون در اطراف محل آسیب یا زخم را افزایش دهد. با افزایش جریان خون، فرایند درمان نیز بهبود می یابد.

موارد کاربرد لیزر تراپی

لیزرتراپی می تواند انواع سلول ها را تحریک نماید. بنابراین می توان تعداد زیادی از بیماری ها را توسط لیزرتراپی درمان کرد:

دردهای پا
دردهای شانه و دست
دردهای کمر
دردهای گردن